Wycieczki nieco dalej

Dokąd na weekend?

Wzgórza Strzelińskie – miniłańcuch górski długości 20 km między Strzelinem a Ziębicami. Zachwyci pustymi szlakami turystycznymi, urozmaiconym krajobrazem, starymi wioskami, zabytkami architektury międzynarodowej klasy. W Strzelinie: zabytki z okresu romańskiego, renesansu, największy kamieniołom granitu w Europie. W Ziębicach stare miasto z gotyckimi budowlami. W Henrykowie klasztor cystersów, tam zakonnik zapisał pierwsze zdanie po polsku. Gromnik, jak mała Ślęża, na którym rezydowali zbójnicy (to nie legenda), który można dziś zdobyć rowerem lub na piechotę. Liczne zabytkowe kościoły przycupnięte w dolinkach. O Gromniku można przeczytać w artykule pt. „Zbójnicy z Gromnika”. U podnóża Wzgórz zachowały się zameczki Piastów brzeskich, o czym poczytasz w artykule „Dacze Piastów” w dziale Historia.

Trójmiasto: Nysa, Otmuchów, Paczków Przede wszystkim dwa jeziora zaporowe z pełną bazą turystyczną. Ale także perełki architektury w tych miastach: barokowe zespoły klasztorne i pałacowe w Nysie, zamek w Otmuchowie górujący nad rynkiem, mury obronne Paczkowa. Aby tam dotrzeć jedziemy z Grodkowa drogą przez powiat, przecinamy wzniesienia i tam zachwyci nas panorama 3 miast, tafli jezior na tle Sudetów.

Bory Stobrawskie, które ciągną się aż po wschodnie granice województwa. Zaczynając w Kościerzycach, można nimi dotrzeć np. do Turawy, przez Pokój, Murów, Jełową, omijając wszelkie szosy i miasta.

Stawy Niemodlińskie. Pierwsze 4 spotkamy jeszcze na skraju naszego powiatu: Książęcy, Wołowski, Młyński, Czarny. Kolejne 5 nieco dalej, wśród nich największy staw w województwie: Sangów. Inny zespół znajduje się na południe od Niemodlina w okolicach Lipna, m.in. Loża i Zofia. W samym Lipnie znajduje się ciekawy ogród denrologiczny z okazami pięknie kwitnących magnolii. Nie można pominąć samego Niemodlina z ciekawym podłużnym rynkiem.