Głębocko

Wieś położona nad Nysą Kłodzką, przy szosie z Grodkowa do Graczy.
***Prywatne muzeum Państwa Drozdów
W centrum wsi, w niepozornym domu państwa Franciszki i Alfreda Drozdów znajduje się prywatna, bogata i wielotematyczna kolekcja różnych staroci. Zbiory pochodzą głównie z XIX i I połowy XX wieku. Do najokazalszych należy kareta, urządzenia małej kuźni, w tym miech kowalski, obrazy religijne, przedmioty codziennego użytku, zbiór kluczy, dzwonków rowerowych, lampek. Na ogrodzie mały skansen z narzędziami rolniczymi. Gospodarze bardzo chętnie i barwnie opowiadają o swoich zbiorach. Część eksponatów pochodzi z gruzów wojennych z Brzegu, głównie z ruin dawnej willi Molla. Domek można poznać po malowanych drewnianych figurkach stojących przed wejściem.
Na północny-zachód od wsi rozległe kopalnie żwiru, obecnie wyeksploatowane i zalane. Na północno-zachodnim brzegu (dojazd od strony Osieka) znajduje się mały ośrodek wypoczynkowy. Pod koniec lat 90. nazywał się „Rancho”, posiadał bar, pole namiotowe i miejsca noclegowe w budynku. Skromnie, ale z sympatyczną obsługą. Bywały tutaj zloty motolotniarzy, miłośników harleyów. Ośrodek jednak został zamknięty a sam budynek zrujnowany.
Po przerwie, w 2004 r. teren zakupił nowy właściciel i wybudował plażę z bezpiecznym kąpieliskiem. Istnieje też boisko do siatkówki plażowej i pole namiotowe, poza tym brak innego wyposażenia. Wjazd od strony Osieka w 2005 r. był płatny, z innych stron teren nieogrodzony. W upalne weekendy wszystkie plaże są oblegane, ale poza sezonem jest tu cicho i spokojnie.
Ponadto:
  • W lasach łęgowych nad Nysą na południe od Głębocka, ze względu na bogatą roślinność (m.in. występuje tu śnieżyczka przebiśnieg, czosnek niedźwiedzi, kokoryczka, konwalia), rezerwat przyrody „Dębina”.
  • Na północ od wsi ciekawy las łęgowy „Kokorycz”; w nim rezerwat „Kokorycz”.
    Szczególnie warto przejechać się tym lasem asfaltową alejką prowadzącą do Michałowa.
  • Patrz też na artykuł z cyklu: „Dąkąd nad wodę?”.