Gnojna

Baardzo długa wieś rozciągnięta wzdłuż drogi z Grodkowa do Strzelina. Do 1945 r. rozróżniano na mapach wieś Ober- (czyli Górną z kościołem), Nider- (czyli Dolną od strony Grodkowa) i Mittel- (czyli Średnią przy drodze do Gałążczyc).
Do 1945 r. Gnojna należała do powiatu strzelińskiego, po 1945 r. wraz z Zielonkowicami Jeszkotlami i Gucinem włączona do powiatu grodkowskiego i województwa opolskiego.
***Kościół pw. Matki Boskiej Różańcowej. Wzmiankowany w 1302 r. Zachowane prezbiterium z przełomu XV/XVI wieku, z zachowanymi masferkami w stylu gotyckim. Pozostała część dobudowana w XVIII w. Przebudowa ta, a zwłaszcza mansardowy dach, nadały kościołowi nietypowego charakteru: późnobarkowego zboru ewangelickiego. Wieża konstrukcji szkieletowej w czasie wojny częściowa zwalona, odbudowana po 1945 r. i przykryta skromnym daszkiem.

Wokół kościoła fragmenty muru z rudy darniowej, od wewnętrzenj strony dwie płyty nagrobne, jedna z postacią szlachcica w renesansowym stroju, druga mocno uszkodzona, przedstawiająca rycerza.

Ponadto:
  • Dawny park dworski 2 ha. (dwór zniszczony w 1945 r.)