Grodków (c.d. – mury obronne)

Zwiedzając stare miasto warto poświęcić czas na poznanie średniowiecznego systemu obronnego. Choć nie zachował się on tutaj w całości, jak choćby w słynnym Paczkowie, to obejście miasta w koło, poznanie licznych fragmentów, pozwoli dać obraz całego systemu. A przy okazji można ulec urokowi niektórych grodkowskich zaułków. Tak jak plan starówki to niemal koło, tak i mury obronne biegną po niemal regularnym okręgu. Najważniejszymi punktami były bramy, toteż każdej towarzyszyła masywna wieża (do dziś zachowały się dwie), ponadto na odcinkach między bramami mur wzmacniały baszty, do dziś zachowała się taka jedna.
Mury obronne zachowane w różnym stanie na kilku odcinkach. Najlepiej widoczny fragment jest przy ulicy Wrocławskiej. Na podmurówce z kamieni polnych wysoki mur ceglany o gotyckim (polskim) wątku cegieł. Ten fragment został specjalnie odnowiony i zabezpieczony daszkiem. Przy ulicy Kasztanowej zachowany mur z kamieni polnych. Oryginalnie wygląda zaułek przy ulicy Elsnera, gdzie w mur kamienno-ceglany wkomponowano później budynek mieszkalny. Brama Lewińska
Masywna wieża obronna w lini murów miejskich, pod którą szeroki przejazd zamknięty ostrym łukiem. Zbudowana ok. poł. XIV wieku, ok. 1600 r. podwyższona i przekształcona. Zachowane otwory strzelnicze. Wieżę zdobi arkadkowy szczyt renesansowy.
Brama znajduje się na ulicy Elsnera, prowadzącej od Rynku w kierunku Tarnowa, była to dziś nieużywana droga do Lewina. Wieża Bramy Ziębickiej.
Wieża obronna stojąca przy niezachowanej bramie miejskiej. Obecnie nosi cechy renesansowe. Pod nią nowsze wąskie przejście dla pieszych. Wzniesiona w połowie XIV wieku, przekształcona ok. 1600.
Brama znajduje się na ulicy Krakowskiej, prowadzącej od Rynku w kierunku Ziębic i Otmuchowa. Baszta Więzienna.
Wieża obronna, w lini murów miejskich, nieopodal Bramy Wrocławskiej. Oprócz zadań obronnych, spełniała rolę więzienia. Po przekształceniach nosi cechy renesansowe, ale ozdobiona jest w górnej części gotyckimi blankami. Zbudowana prawdopodobnie w XIV, podwyższona w XVI wieku.
Ponadto:
  • O murach obronnych traktują także artykuły „Zastał drewniany, a zostawił Śląsk murowany” oraz „Bramy do miasta” w dziale Historia.