Młodoszowice

Wieś położona w gminie Grodków, 2 km za węzłem autostradowym. Pierwotnie, tak jak Bąków, należała do okręgu oławskiego, a od XIV wieku do powiatu brzeskiego. W roku 1954 przyłączono ją do powiatu grodkowskiego.
Najbardziej wiarygodne informacje podają, że wieś została lokowana na prawie niemieckim przez zakon templariuszy. Templariusze otrzymali te ziemie od księcia Henryka Brodatego w 1226 r., wraz z zameczkiem w Oleśnicy Małej, gdzie zorganizowali swoją komandorię. Zasadźcą wsi była rodzina wrocławskiego patrycjatu o nazwisku Zindel - stąd nazwa. Po kasacie zakonu templariuszy, w 1314 wszystkie ich okoliczne ziemie przechodzą na własność zakonu joannitów.
*** Gotycki kościół św. Marcina. Wzmiankowany w 1318, obecny z XV wieku, w prezbiterium sklepienia krzyżowo-żebrowe, wieża zapewne z 1526 r. ze zwieńczeniem „piastowskim”.

Fragment średniowiecznej polichromii figuralnej z końca wieku XVI na ścianie południowej prezbiterium.

Wokół kościoła zachowany częściowo średniowieczny mur. Na archiwalnym zdjęciu sprzed II wojny ciekawostka: dach nad nawą niższy niż nad prezbiterium. * Obok kościoła współczesna płyta ustawiona w 1996 r. z napisem:

„Są ludzie, na których od dawna czekamy, są przyjaźnie nagłe, niespodziewane, o których nigdy nie zapomnimy
Igor Neverly
Młodoszowice 1189-1989.

Współczesne, nie do końca jasne legendy internetowe, wskazują, że wieś Młodoszowice była już wzmiankowana w 1189 roku i płaciła wtedy dziesięcinę na rzecz joannitów z Tyńca. Co ciekawe tę samą informację podaje się na stronach historycznych Łosiowa. Obie wsie z tego powodu ufundowały kamienne pomniki, szczycąc się ponad 800-letnią tradycją.
Brak jednoznacznych źródeł tych rewelacji każe jednak umieścić te informacje w sferze domysłów, jeśli nie mistyfikacji.