Osiek Grodkowski

***Gotycki kościół filialny pw. Wniebowzięcia NMP. Wzmiankowany w 1638 r. Zbudowany w II połowie XIII wieku, przebudowany w XVI w. ***Zespół pałacowy.
Składa się z dworu, który obecnie stoi nieużywany oraz licznych zabudowań z I poł. XIX w. w kompletnej ruinie.

Dwór pochodzi z II ćw. XVIII w., przebudowany gruntownie po połowie XIX w. częściowo zachował cechy późnobarokowe. Wewnątrz neogotycki dziedziniec. Obecnie, po przerwanym remoncie, stoi z zamurowanymi oknami i czeka na lepsze czasy. Na północ od dworu zrujnowane dwie oficyny z czasów pałacu, oraz ujeżdżalnia z ok. 1800 r. klasycystyczny portyk zdradza dawne lata świetności, zachowały się inicjały E v G i płyta z napisem "Le Manege". Na przeciw ujeżdżalni zachowana brama prowadząca w kierunku folwarku. Na niej zachowała się płycina z płaskorzeźbą przedstawiającą pędzące konie. Całość terenu zarośnięta wysokimi pokrzywami i podszytem utrudniajacym rozpoznanie założenia. Na północ od założenia pałacowego rozciąga się 5-ha park, obecnie zdziczały. W środku ruina neogotyckiej kaplicy grobowej. Na południe od pałacu zabudowania folwarku: stodoły, obory, stajnie, budynek mieszkalny pochodzą z przełomu wieków i XIX w.

Na południe od folwarku, po drugiej stronie ulicy, zachowany w stosunkowo dobrym stanie spichlerz z 1792 r. zbudowany przez von Königsdorffa. Przy bramie prowadzącej ze wsi na teren pałacu, kapliczka z figurą św. Jana Nepomucena z datą 1733.