Wójtowice

Kilka domków i bloków mieszkalnych położonych przy dawnym folwarku, późniejszym PRG, położone na skraju Równiny Grodkowskiej, przy rozwidleniu szosy z Grodkowa na Otmuchów i Ziębice.
Przy drodze do Sulisławia dawna stacja kolejowa na linii Grodków - Strzelin. Linia ta oddana do użytku 15 XII 1891 r. od 1997 roku jest nieczynna.

Droga przez Powiat

Grodkowianie mówią, że do Otmuchowa można dojechać na dwa sposoby: szybciej szerokimi szosami przez Nysę oraz krótszą drogą „przez powiat”. Ten potoczny zwrot pochodzi z czasów, gdy Grodków i Otmuchów należały do jednego powiatu. Wtedy jechało się do Otmuchowa właśnie przez cały niemal powiat.

Dziś droga nie ma już takiego znaczenia, choć nadal stanowi główną arterię południowo-zachodniej części gminy. Jest to też najbardziej malownicza szosa powiatu. Liczne wzniesienia, zakręty, ale dość dobra nawierzchnia i urozmaicony krajobraz sprawiają, że należy do najładniejszych szos w województwie. Idealna dla miłośników turystyki motorowej i turystyki kolarskiej, tej szosowej. Potwierdza to fakt wpisania tej drogi do regulaminu odznaki PTTK-owskiej „Dookoła Opolszczyzny”.

Nagrodą dla kolarzy, którzy zmęczeni górkami zbliżą się do Otmuchowa jest zjazd z serpentyną i przepiękna panorama ukazująca się tuż za Ulanowicami. Widać stamtąd całe Obniżenie Otmuchowskie z taflami jezior Otmuchowksiego i Nyskiego. Na pierwszym planie Otmuchów, a w tle Sudety.

Malownicza droga rozpoczyna się w Wójtowicach i prowadzi przez Jędrzejów, Strzegów, Bogdanów, Jaszów, a dalej przez – dziś tereny powiatu nyskiego – Kłodobok, Karłowice Wielkie, Rysiewice, Grądy, Ulanowice do Otmuchowa.

Ponadto:
  • Kościółek pw. MB Nieustającej Pomocy.