Stara droga do Strzelina

Obecnie samochodem z Brzegu do Strzelina jedzie się szeroką szosą krajową (dziś z nr 39). Zbudowano ją w latach 1968-70 i miała zadanie połączyć nowopowstałą brzeską obwodnicę ze starą autostradą. (Do tego czasu szlak międzynarodowy E-22 prowadził przez Oławę i centrum Brzegu.)

Równolegle do nowej szosy wije się do dziś stara droga. Stara droga do Strzelina zaczyna się w Brzegu na skrzyżowaniu z ulicą Armii Krajowej. Dalej prowadzi jako ulica Wyszyńskiego (gdzie zachowały się odcinki równej przedwojennej kostki brukowej), dalej ulicą Małujowicką przez Zielęcice, Małujowice, Łukowice, Owczary. Na odcinku Łukowice – Owczary fragment drogi jest już nieużywany, choć widnieje spod śmieci i darni asfalt. Za Owczarami droga jest na odcinku 1,5 km nakryta nową szeroką drogą, ale już od wiaduktu autostrady prowadzi dalej starym, wąskim – dość malowniczym – traktem w stronę Wiązowa i Strzelina.

Wzdłuż drogi kilka interesujących obiektów, które znajdują się między miejscowościami.

10 km. Na odcinku między Łukowicami a Owczarami, krótki odcinek drogi jest nieużywany. Zachował się tam asfalt i oryginalna szerokość drogi sprzed 1970 roku. 14 km, między Owczarami a Częstocicami.
Wiadukt autostrady, która przebiega nad naszą drogą. W latach 1968-69 powstał tu dogodny zjazd z autostrady, tędy prowadziła wówczas miedzynarodowa trasa E-22. Na początku lat 90. zjazd uzupełniono ślimakiem do zjazdu po południowej stronie, a pod koniec lat 90 zjazdy zlikwidowano całkowicie. Teraz najbliższy wjazd na autostradę znajduje się koło Przylesia. 14 km., między Owczarami a Częstocicami.
W okolicach wiaduktu autostrady, zapomniana przez Boga i ludzi kalwaria. Zachowało się siedem murowanych nietypowych podwójnych stacji.
Kalwaria znajduje się w zagajniku, około 100 metrów od północnego pasa autostrady; jednocześnie ok. 200 na północ od szosy 39. By tam dotrzeć, należy dojechać drogą nr 39 i zatrzymać się na starej drodze wjazdowej. Od krzyżówki należy kierować się na północ, pieszo polną drogą w kierunku Oleśnicy Małej. 14 km., między Owczarami a Częstocicami. W pobliżu wspomnianego wyżej wiaduktu, ale 50 metrów na lewo (pd-wschód) od szosy 39, w szczerym polu krzyż, na kamiennym cokole. Do dziś na Dzień Zadusznych palą się tam znicze. Inskrypcje na cokole zdradzają jedynie przedwojenny warsztat kamieniarski z Oławy. Brak jednak informacji kto został w tym miejscu pochowany. 15 km., między autostradą a Częstocicami. Kilkanaście metrów na prawo od szosy, w pobliżu mostu na rzeczce Gnojna, na skraju łąki i lasu – stoi drewniany krzyż. To miejsce starej szubienicy, znanej z legend dawnym mieszkańcom folwarków rodziny Yorcków (z Oleśnicy Małej). Wzdłuż starej drogi zachowały się stare słupki kilometrowe: w okolicach Częstocic z numerem 15 oraz w samych Częstocicach, koło kościoła z numerem 16. Jadąc od Brzegu, słupki znajdują się na lewym poboczu.