Największa wieś Ziemi Brzeskiej pod względem ilości mieszkańców.
Północno-zachodnia część wsi wznosi się na – jednym z dwóch najwyższych na Ziemi Brzeskiej – wzgórzu o wysokości około 181 m n.p.m. (Patrz też Wał Łosiowsko-Michałowski.)
W tej części znajdują się najciekawsze obiekty: kościół i WODR. ** Barokowy kościół parafialny pw. św. Jana Chrzciciela. Wzm. 1255 r. Obecny kościół zbudowany 1703 r. i 1728-31. z zachowaniem fragmentów murów gotyckich. Wewnątrz barokowe wyposażenie oraz iluzjonistyczne polichromie, uwagę zwracają liczne krzyże maltańskie.
Krzyże to znak joannitów, którzy mieli tutaj swoją komandorię od roku 1238 do 1810 r. Można się domyślać, że znajdowała się ona w sąsiedztwie kościoła i park jest pozostałością po za czasów joannitów. Komandorię utrzymywały także Jasiona, Różyna, Buszyce. W pobliżu kościoła figura św. Jana Nepomucena z 1709 r., kamienna, barokowa, jedna ze starszych na Śląsku. Pod ogrodzeniem kościelnym pamiątkowa tablica ustawiona w 1999 r. z napisem:
„Podwaja własne życie kto przeszłość rozważa
I. Kondratowicz
1189 - 1999
mieszkańcy Łosiowa i okolic”.

Skąd data 1189 ? – pozostaje dla mnie zagadką. Nie udało mi się niestety dotrzeć do opracowań potwierdzających jej prawdziwość. Alejka obok kościoła prowadzi na teren kompleksu Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Ośrodek zajmuje teren dawnego majątku ziemskiego, z którego zachowało się kilka budynków gospodarczych, pałac, spichlerz, park przypałacaowy. Jest też kilka budynków biurowych z lat 70. XX w., w tym nieczynne hotel i restauracja. Tu też ma siedzibę Holding Cukrowniczy.

Między szosą a alejką prowadzącą na teren Ośrodka ok. 2000 r. powstał ogórek skalny – przykład estetycznego zagospodarowania nieużytków na terenie wsi.

Pod biurowcem Ośrodka tablica poświęcona Franciszkowi Myśliwcowi (1868-1941). Był to rolnik ze Sprzecic, prezes I dzielnicy Związku Polaków w Niemczech, założyciel Banku Ludowego w Strzelcach Op. Na tyłach ośrodka znajduje się trawiaste lądowisko dla samolotów rolniczych. Jest to też miejsce organizowanych przez WODR imprez, giełd, wystaw. Jedną z ciekawszych jest giełda kwiatowa. ** W najwyższym punkcie parku stoi pałacyk z przełomu XIX/XX w. z efektowną jońską kolumnadą. We wnętrzu godna uwagi oranżeria z „ogródkiem skalnym”. Kompleks WODR położony jest w zabytkowym parku o powierzchni 5,25 ha. Rosną tu m.in. takie ciekawe gatunki jak magnolia, orzech czarny, miłorząb, platan. W parku naliczono ponad 80 gatunków drzew i krzewów.

Na terenie parku wystawiany jest także dawny sprzęt rolniczy, m.in. drewniana młockarnia. W tylnej części parku zabytkowy spichlerzyk z pierwszej połowy XIX wieku. Wewnątrz WODR urządza okolicznościowe wystawy, najczęściej poświęcone zanikającym ludowym tradycjom, bądź przedstawiające dawny sprzęt rolniczy albo gospodarstwa domowego.

Ponadto:
  • Przy skrzyżowaniu restauracja „Łoś”
  • W pobliżu, przy drodze do Janowa, stacja kolejowa na lini Brzeg – Opole.
  • Na końcu wsi, od strony Opola, całodobowa stacja paliwowa (jedynie gaz i bezołowiowa 95)
  • W pobliżu drogi do Kopania ruina wiatraka holenderskiego
  • W rejestrze zabytków także były zajazd z I poł. XIX w.
  • O Łosiowie jest też specjalna, bardzo ładna, opatrzona kilkudziesięcioma fotografiami strona pod adresem: friko7.onet.pl / op / losiow.