Mikolin

Miejscowość leżąca nad Odrą, w widałach między Odrą a Nysą Kłodzką. Tu przez lata, być może od średniowiecza, aż do 1934 roku znajdowała się przeprawa promowa przez rzekę do Popielowa.
Okazały dwór z pięknym łamanym dachem. Wzniesiony w r. 1771 przez rodzinę Sauerma, która nabyła majątek w 1754 r.. W XIX wieku w posiadaniu Lankorońskich. Po II wojnie cały majątek należał do kombinatu PGR, a ostatnio dwór przeszedł w ręce prywatne. Na placu przed dworem ruina kaplicy. Na wschodnim krańcu wsi ruina kaplicy cmentarnej na dawnym cmentarzu, po którym pozostały tylko kilka zniszczonych nagrobków. Pomnik.
Wzniesiony z inicjatywy burmistrza Skorogoszczy Jana Dratwy - o czym informuje tablica - pod koniec lat 50 XX wieku. Upamiętnia miejsce krwawych walk, jakie toczyła Armia Czerwona od 21 stycznia 1945 roku o zdobycie przyczółka na Odrze, a następnie o sforsowanie Nysy aż do 4 lutego. Prawdopodobnie w tym miejscu zginęło 245 żołnierzy, a w całym regionie Mikolina, Golczowic i Skorogoszczy poległo 600-700 żołnierzy radzieckich. By trafić do pomnika, na skrzyżowaniu przy wsi, jedziemy w kierunku Odry (Popielowa), a przed mostem skręcamy w prawo, w betonową drogę.
Na północ od wsi znajduje się most na Odrze, jeden z dwóch mostów drogowych w powiecie brzeskim. Most w tym miejscu zbudowany został dopiero w latach 30. XX wieku. Obecny wzniosiono na gruzach przedwojennego. Wcześniej w Mikolinie kursował tylko prom; by dotrzeć do tego miejsca należy z wioski wyjechać drogą biegnącą obok dawnego majątku. Tutaj też kursował całkiem niedawno prom podczas remontu mostu.
  • Na wschód od pomnika, między wałami ciekawy zakątek przyrodniczy.
  • Inne interesujące przyrodników miejsca znajdują się na zachód od wsi, w trudnodostępnych widłach Odry i Nysy.
  • O pomniku traktuje artykuł pt. „Pomnik z czerwoną gwiazdą” w dziale Historia.
  • W skład majątku w Mikolinie wchodziły przysiółki Zawada i Piaski.