Las Ryczyński (Las Odrzański)

Rozległy kompleks leśny zwany czasem Lasem Odrzańskim (niem. Oderwald). Położony jest na prawym brzegu Odry, 7 km na pn-zach od Brzegu, sięga do granic Oławy. Las jest przecięty drogami bitymi z Oławy, Bystrzycy, Błot i Szydłowic, które łączą się w miejscu zwanym w tym przewodniku „Rozdrożem Ryczyńskim”. Najlepiej jest utrzymana droga z Szydłowic (częściowo betonowa i asfaltowa), dobrze utrzymana jest też droga z Bystrzycy. Niedawno gruntownie utwardzono drogę biegnąćą na ukos, łączącą drogę z Szydłowic z droga do Bystrzycy. Pozostałe drogi są na niektórych odcinkach pokryte warstwą błota, zwłaszcza trudna bywa droga z Błot do Rozdroża.
Przy drodze prowadzącej z Rozdroża Ryczyńskiego do Błot, rezerwat archeologiczny – patrz: Ryczyn. * 320 m od rozdroża w kierunku Błot, po lewej stronie drogi  stoi dąb Wacław – pomnik przyrody o obwodzie 385 cm [1997r].

* Pod nim tajemniczy głaz narzutowy z niemiecką inskrypcją poświęconą myśliwemu z Szydłowic:

„Richard Vollack Hegemeißter zu Scheidelwitz 1906 - 1928
30.6.1928”
W północnej części lasu, na prawo i lewo od bitej drogi do Bystrzycy, leśny rezerwat przyrody „Kanigóra”. W części przylegającej do Oławy – leśny rezerwat „Zwierzyniec”. Rozdroże Ryczyńskie – nazwa używana tylko w tym przewodniku – skrzyżowanie 5 dróg bitych prowadzących z Szydłowic, Błot, Bystrzycy, Oławy i znad Odry, położone w samym sercu lasu. Rośnie tu okazaly dąb.
Tutaj, w narożniku między drogami do Bystrzycy i Błot do II wojny stała gajówka „Lindener Fähre” (Lipkowski Prom). Nazwę swą zawdzięczała pobliskiej przeprawie promowej do Lipek. W miejscu, gdzie Odra robi małe zakole przekopany jest kanał żeglugowy, na którym jest śluza. Na korycie Odry natomiast trwa budowa nowoczesnego jazu, obok starego jazu kozłowo-iglicowego. Nad nowym jazem most dla pieszych.
Ponadto:
  • O Lesie Ryczyńskim traktuje także artykuł „Głaz pod dębem” w dziale Historia.