Leśna Woda

Mała wioska (należąca do sołectwa Błota) założona prawdopodobnie w XVIII w. położona w malowniczej okolicy, na wzniesieniu, nad rzeką Smortawą. Znajdowały się tu, obecnie nieczynne, 2 zakładowe ośrodki wypoczynkowe.
Smortawa stanowi szlak wodny, którym odbywają się sporadycznie spływy kajakowe. Najdogodniejsze warunki istnieją poniżej Leśnej Wody, ale przy odpowiednim stanie wód jest możliwość rozpoczęcia spływu aż w Borucicach.
Na zdjęciu widok na Smortawę z mostu w pobliżu skrzyżowania koło dębów. *** Przy malowniczej alei prowadzącej wzdłuż Smortawy do Dobrzynia rosną dwa dęby szypułkowe – pomniki przyrody. Pierwszy 500-letni o obwodzie 750 cm [1997r.], wysokości 27m  (najprawdopodobniej czwarte drzewo w województwie pod względem obwodu  i wieku).

*Nieopodal rośnie drugi dąb 400-letni o obwodzie 625 cm [1997r.] i wysokości 24 m, okaz ten jest mocno uszkodzony.

W sąsiadujących z północy lasach rośnie okazała lipa drobnolistna o wysokości 40 m (najwyższa w województwie, na Opolszczyźnie większą wysokość osiągają tylko jesiony – 42 m). W lesie rośnie także modrzew europejski o wysokości 37 m. Wszystkie uznane za pomniki przyrody. ** W kierunku Bystrzycy znajduje się wielka odkrywkowa kopalnia piasku. Z niewielkiego wzniesienia, przez które prowadzi szosa rozlega się ciekawy widok z północy na wyrobisko kopalni (na zdjęciu), a z drugiej strony na pradolinę Odry i płynącą w niej Smortawę.

Ponadto
  • W lesie na północ od wioski rezerwat przyrody pn. „Leśna Woda
  • Tu bierze początek czerwony szlak rowerowy prowadzący do Wójcic.
  • W lesie na północ , przy „Ścieżce Pana Piotra” znajduje się bunkierek należący do poligonu artyleryjskiego.
  • Osobno opisany las koło Leśnej Wody.
  • Na końcu wioski, od strony Bystrzycy, na poboczu szosy niewielki głaz narzutowy. (Ułożony tu pod koniec XX w.)