Lubicz

Miejscowość założona w XVIII w. w ramach kolonizacji fryderycjańskiej, o częściowo rozproszonej zabudowie, położona malowniczo przy jednej z najciekawszych leśnych dróg asfaltowych między Śmiechowicami, a Lubszą. Lubicz jest najmniejszym sołectwem na Ziemi Brzeskiej pod względem ilości mieszkańców.
Od końca lat 90. miejscowość stała się modnym miejscem wśród mieszkańców Brzegu, którzy rozpoczęli tu budowę, zwłaszcza na zachodnim krańcu wioski, nowych domów oraz daczy.
Tutaj znajdziemy jedyne w okolicy i pierwsze w powiecie gospodarstwo agroturystyczne. Do dyspozycji zarówno miejsca w domu, jak i na uroczym minikempingu. * Na jednym z podwórek zachowana płyta z pomnika poświęconego mieszkańcom Lubicza poległym w I wojnie światowej.
Takie pomniki stały niemal w każdej wsi Ziemi Brzeskiej, bo nie było miejscowości, która nie opłakiwała poległych na I wojnie. Na przykład: w Brzegu w kościele były tablice z nazwiskami 1035 poległych (to tylko prostestancka część mieszkańców), w Krzyżowicach w kamieniach wykuto nazwiska 10 osób, a z małego przecież Lubicza zginęło aż 18 osób. Po drugiej wojnie prawie wszystkie pomniki znikły. Tu, w Lubiczu płyta z nazwiskami, choć przewrócona i z utrąconym godłem, szczęśliwie ocalała, dzięki staraniu jednego z gospodarzy, który uchronił pomnik przed zapomnieniem. Malownicza szosa przez las do Lubszy. Na jednym z jej zakrętów parking z ławeczkami. Stamtąd niedaleko do ukrytej w lesie strzelnicy.
Ponadto:
  • W okolicach stawy rybne.