Rogalice

Miejscowość otoczona lasami, małe centrum gospodarki leśnej, jest tu tartak, leśniczówka.
** W parku dwa pomniki przyrody: dąb szypułkowy liczący 300 lat o imponującym obwodzie 679 cm [1997r.] oraz rzadko spotykany 160-letni orzech czarny o obwodzie 475 cm [1997r.] gatunek  pochodzący z Ameryki Płn. Dojście do dawnego parku wąską uliczką prowadzącą na północ z ryneczku. W środkowej części wsi obszerny plac, tzw. Rynek. Tu przystanek autobusowy, tablica szlaków, gospoda, dzwonnica, kapliczka.

Obecna kapliczka, pod którą odbywają się nabożeństwa majowe, to dawny pomnik. Po ostatniej wojnie utrącono mu zwieńczenie i na jego miejscu umocowano krzyż. Kamienne zwieńczenie w kształcie ściętego ostrosłupa przetrwało, znajduje się w pobliżu pod dzwonnicą. Na nim ledwie widoczna inskrypcja po niemiecku: „Za króla i ojczyznę zginęli śmiercią bohaterów” i data 1870/71 wskazująca wojnę francusko-pruską. W 2002 roku mieszkańcy Rogalic przeprowadzili renowację kapliczki, odkryte zostały na nowo pozostałe napisy upamiętniające poległych mieszkańców wsi.

Podobnych przykładów zmieniania funkcji, bądź treści na poniemieckich pomnikach w powiecie można znaleźć więcej. Z jednej strony taka przeróbka to barbarzyństwo, ale paradoksalnie dzięki ukryciu niemieckich napisów, pomniki te mogły przetrwać do dziś. W Rogalicach czas się obszedł z zabytkiem łaskawie, przetrwał.

Ponadto:
  • W lesie - dąb 250-letni.
  • W lesie na północ, na szlaku zielonym – rezerwat przyrody pn.„Rogalice”.
  • Przy drodze do Biskupic przystanek kolejowy na lini Wrocław Nadodrze – Opole Wschodnie.
  • W centrum wsi, przy przystanku autobusowym węzeł szlaków pieszych: półmetek zielonego oraz koniec szlaku żółtego.
  • Do sołectwa należą przysiółki: Książkowice oraz Smolarka
  • O kapliczce-pomniku traktuje także artykuł z cyklu „Kamienie skrywające przeszłość” w dziale Historia.