Las koło Leśnej Wody

Ten fragment lasu nie ma nazwy, chociaż potocznie mieszkańcy Dobrzynia mówią, że „idą do lasu koło bunkierka”. Opisany tu fragment administracyjnie należy do najbardziej na wschód wysuniętego fragmentu Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. W praktyce to taki wąski fragment łączący dwa obszerne kompleksy leśne, leżące na wschód Bory Stobrawskie z położonymi na północ (już w powiecie oławskim) Borami Namysłowskimi.
W zachodnim skrawku lasu, po obu stronach duktu z Wójcic do Bystrzycy znajduje się leśny rezerwat przyrody pn. „Leśna Woda”. Pradziwa ścieżka wydeptana przez ludzi podążających z Leśnej Wody do Wójcic. Jest to najkrótsze połączenie między tymi miejscowościami (3200 m), choć istnieją obok drogi gruntowe i asfaltowe. Zaznaczana na mapach już w latach 30. Dziś stanowi ulubioną trasę wycieczek klubu rowerowego, spopularyzowana przez pana Piotra i na jego cześć tak nazwana.

Na pewnym odcinku, od strony Leśnej Wody, ścieżką prowadzi czerwony szlak rowerowy, który potem odbija na północ, ale warto przejechać cały odcinek. Jest to bez wątpienia najpiękniejsza dróżka w całym powiecie. Nazwa ścieżki nawiązuje do postaci śp. Piotra Neymana (1938-2011), znanego brzeskiego rowerzysty, który w latach 1997-2000 zainicjował popularyzacje turystyki rowerowej po bezdrożach powiatu brzeskiego, pomagał odkrywać poligon artyleryjski, historię Zawadna i kilka ścieżek Lasu Lubszańskiego. W południowej części lasu, na północ od „skrzyżowania koło dębów”, znajduje się mogiła. Skromna, ubita z ziemi, z prostym krzyżem. Co roku w Dzień Zmarłych ktoś uprzątnie grób i zapali znicz. Największą ciekawostką jest zespół rozrzuconych po lesie, identycznych bunkierków pochodzących z okresu II wojny światowej. Są one częścią składową kompleksu zbrojeniowego zakładów Bertha-Werk - patrz pod hasłem poligon artyleryjski.