Brzeski Las Miejski

Wyłącznie historyczna nazwa lasu, który był własnością miasta Brzegu prawdopodobnie od 1264 r., z nadania księcia wrocławskiego Henryka III. Jest to południowy fragment Lasu Lubszańskiego, położony między Lubszą a Śmiechowicami.
Granice Lasu Miejskiego są bardzo łatwe do odczytania nawet na współczesnych mapach. Otóż podział powierzchniowy lasu miejskiego był niezależny i odmienny od podziału lasów państwowych. I ta różnica jest widoczna do dziś, mimo ujednolicenia numeracji po roku 1945.
Las miejski to współczesne oddziały: 291 – 319; oraz częściowo oddz. 277, 278. Przez las prowadzi tylko jedna droga asfaltowa: z Lubszy do Śmiechowice. Jedna z najładniejszych alejek powiatu. Bardzo wąska, ze specjalnymi mijankami dla szerszych samochodów. Wije się malowniczo lasem. Przy jednym z ostrych zakrętów znajduje się parking z wiatą i ławkami.
Przy drodze od strony Lubicza, w miejscu, gdzie las się kończy, przed wojną stał domek myśliwych z gospodą „Wechmannsruh”. W oddz. 277-278, niedaleko Lubszy, znajduje się strzelnica. Dojechać tam można zarówno od szosy nr 39 jak i od parkingu przy drodze do Lubicza.