Znak szlaku Szlak Polichromii Brzeskich
Brzeg - Małujowice - Pogorzela - Strzelniki - Brzeg

Doskonały dla rowerów szosowych Dostępny samochodem
 • Przydatność szlaku dla piechurów, zdaniem autora, jest bardzo dyskusyjna (długie, płaskie, odkryte, nudne odcinki wzdłuż dróg),
 • Dobry dla rowerzystów. Dogodne nawierzchnie preferują rowery szosowe, także obładowane bagażem.
 • Prawie w całości dostępny dla samochodów i autokarów.
 • Szlak poza kilkoma fragmentami (w Brzegu, Kruszynie i lesie koło Przylesia) prowadzi szosami. Gdy pominąć wspomniane miejsca objazdami, to nawierzchnia jest niemal w całości asfaltowa, 230 m bruku, ok. 1 km drogi bitej, kilkadziesiąt metrów gruntowej.

  Przed wybraniem na szlak warto zapoznać się z dwoma rozdziałami:
  Zabytki - Szlak Polichromii Brzeskich
  Zabytki - Te cegły mają 600 lat

  Szlak ten jest oficjalnym, niebieskim, pieszym, turystycznym szlakiem PTTK, który w został pomalowany dopiero pod koniec roku 1997, choć od wielu lat już jego trasą odbywały się rajdy „Szlakiem Polichromii Brzeskich” organizowane przez brzeską Komisję Turystyki Kolarskiej, później Klub Turystyki Kolarskiej „Na Przełaj”. Opiekę nad tyczeniem i malowaniem szlaków pieszych sprawował jeden z brzeskich przewodników PTTK – śp. Stanisław Stefaniuk.

  Jak widać na mapkach na szlaku jest zbyt dużo atrakcji, aby go pokonać w jeden dzień nawet rowerem. (Długość 50 km i minimum 3-4 godziny zwiedzania.) Jeśli przeznaczamy na poznawanie Ziemi Brzeskiej więcej niż dobę, to proponuję podzielić ten szlak na dwie części: wszchodnią i zachodnią.

  (mapka)

  Przebieg szlaku w kierunku: Kierunek: w lewo, czyli odwrotnie niż wskazówki zegara

  Atrakcje
  krajoznawcze
  Punkty
  na trasie
  Opisy punktów newralgicznych Km
  Część zachodnia
   mm Brzeg 
  (start: pl. Zamkowy)
  Wyjazd lub wymarsz z Brzegu: pl. Bramy Wrocławskiej, ul. Oławska, przedmieście Rataje, kierunek Lipki. 0,00
    Ruiny folwarku Pierwsza część prowadzi starym traktem do Wrocławia. Drogę tę w roku 1584 kazał wybrukować książę brzeski Jerzy II.
  Przy drodze, za dwoma niebezpiecznymi zakrętami ślady dawnego folwarku Nowa Brzezina.
  kamienna tablica Brzezina W Brzezinie po lewej stronie szosy, koło przystanku PKS znajduje się olbrzymi kamień upamiętniający budowę drogi.

  Od pomnika kilkanaście metrów wracamy i skręcamy w drogę wiejską w prawo, w głąb wsi. Wkrótce dojedziemy do ulicy prowadzącej do kościoła.
  Samochodem zawracamy szosą i na najbliższym skrzyżowaniu skręcamy w prawo w ulicę do wsi.

  3,55
    Przejazd kolejowy Kilometr za wsią droga zbliża się do lini kolejowej. Tu uwaga, Tu można się zgubić bo znaki szlaku wiodą na wskroś przez tory, gdyż był tu dawniej przejazd kolejowy. Teraz trzeba zrobić kilometrowy objazd*. (Po dotarciu do obecnego przejazdu, w prawo kierunek Oława, a po dotarciu do skrzyżowania z szosą nr 94 szukamy Droga z błotem, nastepnie bruk ! brukowanej (lecz pokrytej piaskiem) drogi w kieunku południowym, prowadzącej przez zadrzewienia. Tam już spotkamy znaki szlaku.
  Objazd dla samochodówDla samochodów i rowerów szosowych bądź obciążonych bagażem istnieje dogodny objazd obwodnicą 94 (kierunek Opole). Za półtora kilometra trzeba skręcić w prawo, a asfaltową uliczkę do Zięlęcic.
  1,97
  + ok. 1*
  W tym miejscu już nie ma przejazdu kolejowego.
  Zielęcice Tą drogą o kiepskiej nawierzchni jedziemy ok. 1 km aż do Zielęcic (wjeżdżamy do nich ul. Polną). Przejeżdżamy wieś prosto, a na końcu w prawo, kierunek: Łukowice. 1,21
  krzyż pokutnyPolichromia Małujowice W małujowickim kościele znajduje się najokazalsza polichromia na szlaku, której nie można ominąć. 3,26
  Ruina wiatraka Łukowice Brzeskie   2,91
  Bierzów   1,76
      840 metrów za rozwidleniem na Kłosów, w szczerym polu Tu można zabłšdzić niebieski szlak pieszy skręca w lewo, przez pole w kierunku narożnika lasu. Można skorzystać z tej propozycji, ale w dni wilgotne trzeba się liczyć, Droga trudnoprzejezdnaże wielkie ilości błota skutecznie zablokują koła. Do lasu jednak warto wjechać, najlepiej główną drogą od południa.

  Objazd dla samochodów i rowerów Kierowcom i rowerzystom proponuję jechać szosą koło węzła autostrady.

  1,43
  Las
  oraz
  rezerwat „Przylesie”
  Najwygodniejszy wjazd do lasu znajduje się od strony szosy 401. Jeśli zagłębimy się 130 metrów od szosy w głąb lasu, za znakami szlaku niebieskiego, to zobaczymy poradzieckie stanowisko przeciwlotnicze(?). Od tej strony najłatwiej dojechać też do rezerwatu i strzelnicy. 3,86
  (3,52)
  Przylesie   2,36
  Obórki kościół drewniany 2,91
   Polichromia Krzyżowice Polichromia w ceglano-drewnianym kościółku

  W Krzyżowicach mamy już 28,31 km, można więc wrócić do Brzegu, korzystając z Węzeł ze szlakiem żółtym żółtego szlaku, który prowadzi polną drogą.

  2,90
  Część wschodnia
    Krzyżowice   0,0
  Dwór Olszanka Od Olszanki do Pogorzeli szlak wiedzie wspólnie ze szlakiem żółtym. Wezeł ze szlakiem żółtym
   Polichromia Pogorzela Kolejna efektowna polichromia 3,20
  Janów Ładny pałacyk (pocz. XX w.) w zabytkowym parku. Tam też znajduje się jedyna na Ziemi Brzeskiej serpentyna (stromy podjazd z niebezpiecznymi zakrętami) okrążający pałac. 2,52
   kamienna tablica Łosiów  Po dotarciu w Łosiowie do szosy krajowej nr 94 (nawet gdy jedziemy rowerami) najlepiej ją przekroczyć pieszo po zebrach i wejść na teren Ośrodka Doradztwa Rolniczego.
  Po oglądnięciu skalniaka, pomników i kościoła przejeżdżamy w głąb terenu ośrodka i obok pałacyku wyjeżdżamy przez tylną bramę. Za brama w lewo, asfaltową uliczką w kierunku szosy. Po dotarciu do szosy, skręcamy w prawo.
  2,81
  Atrakcyjny zjazd   Na odcinku 900 m między Łosiowem a Strzelnikami nie ma innej rady jak jechać ruchliwą szosą krajową nr 94.  Rowerzyści mogą skorzystać z gruntowego pobocza.
  Tu też rowerem można nieco rozpędzić się z największej na Ziemi Brzeskiej górki.
   Polichromia Strzelniki  W Strzelnikach obowiązkowo (!) zwiedzamy kościół – najokazalsze po Małujowicach  polichromie, w tym malowidło „Pokłon Trzech Króli”. 1,94
      Ze Strzelnik możemy podążyć szlakiem, polną drogą, przejezdną dla rowerów, do Kruszyny. 

  Objazd dla samochodówSamochodem oraz rowerami obciążonymi bagażem trzeba zrobić objazd. Objazd ten ponadto pozwoli zaliczyć atrakcyjne Zwanowice.

  Kruszyna  Gotycki kościół. ok. 3,9
  (7,14)
    Brzeg Proponowany objazdDo centrum miasta można dojść pieszo i dojechać rowerem wg znaków szlaku. Rowerem można jednak bocznymi ulicami i bezpieczniej. Za przejazdem kolejowym, na dużym skrzyżowaniu (z wysepkami), trzeba skręcić w prawo w ulicę Wita Stwosza, a następnie w pierwszą w lewo i ponad 1,5 km prosto ulicami: Ofiar Katynia, Kamienną, Reja, Rynek, Zamkową do pl. Zamkowego, gdzie szlak się kończy. 6,87

  Uwagi donośnie kilometrażu. Ogólna liczba kilometrów może się różnić w zależności od publikacji. Autor dokonał dokładnego pomiaru trasy, jeszcze przed oznakowaniem jej, w 1996. Ale przy tyczeniu dokonano kilku praktycznych zmian, ponadto w ub. roku przybył objazd do przejazdu kolejowego. Niemniej wszystkie odcinki, które są podawane w niniejszym przewodniku z dokładnością do 10 metrów (dwa miejsca po przecinku), są zmierzone bardzo dokładnie (skalibrowanym licznikiem rowerowym) i można na nich polegać. Ogólnie w przewodniku przyjęto zasadę, że dokładność pomiaru odzwierciedla liczba miejsc po przecinku. Np. 7 km oznacza dokładność plus/minus 1 km. 7,0 oznacza dokładność plus/minus 100 metrów itd.

  Objaśnienia piktogramów w opisie