Komunikacja lokalna

Koleje

Przez obszar powiatu brzeskiego przebiegają dwie linie kolejowe.

Najstarsza linia kolejowa - w Lipkach.) Główna trasa i nadal czynna, to dwutorowa, zaelektryfikowana linia z Opola do Wrocławia. Jest ona najstarszą* linią kolejową w Polsce. W maju 22 maja 1842 r. pociąg dotarł z Wrocławia do Oławy, a 3 sierpnia 1842 r. do Brzegu. W maju 1843 r. pociągi dojechały do Opola . W powiecie znajdują się na tej linii przystanki w Lipkach, Brzegu, Łosiowie, Lewinie Brzeskim i Przeczy. W każdym kierunku dziennie na początku roku 2000 kursowało po 15 pociągów pospiesznych (w tym po 4 ekspresowe), które zatrzymują się w Brzegu, oraz po 9–11 pociągów osobowych.
Obecnie linia przechodzi modernizację, umożliwiającą przejazd pociągów z prędkością do 160 km/h. Przede wszystkim przebudowano torowiska a także w 2001 r. zlikwidowano przejazd kolejowy na drodze z Brzeziny do Zielęcic.

Linia kolejowa w Karłowicach.) Na linii Wrocław - Opole Wschodnie - Opole Gł., która prowadzi przez Jelcz-Laskowice, Biskupice Oławskie, Rogalice, Mąkoszyce, Tarnowiec Brzeski, Karłowice, Popielów - kursują codziennie tylko po 3 pociągi w każdym kierunku. Zbudowana została w 1909 roku (Brochów - Jelcz - Opole 1 października 1909, a Jelcz - Wrocław Nadodrze w 1912), a poszerzona do 2 torów i zaelektryfikowana na przełomie lat 80. i 90. XX w.

Z historii kolei

Dawniej istniało więcej linii kolejowych.
Na lokalnej jednotorowej linii z Brzegu do Nysy, z przystankami w Olszance, Czeskiej Wsi, Lipowej i Grodkowie, a dalej w Starym Grodkowie, jeździły w 1998 roku 4 pociągi na dobę (i 4 z powrotem), a w soboty i niedziele po 3. Linia ta należała do grupy 5-6 najstarszych na Śląsku, jej budowę prowadzono w latach 1845-1847, pierwszy odcinek Brzeg - Grodków - Pakowsławice oddano do użytku 25 lipca 1847 r., ostatni odcinek do Nysy oddano 26 listopada 1848 r. Niestety PKP zamknęło linię dla ruchu pasażerskiego bez zapowiedzi wiosną  2000 r. Sporadycznie jeżdżą jeszcze pociągi towarowe, ale tylko na odcinkach z Brzegu do Grodkowa i z Nysy do Skoroszyc.

Zachowany fragment torowiska linii do Strzelina. (Most nad rzeką Gnojna.) Do lat 80. XX wieku istniały jeszcze dwa połączenia Brzegu ze Strzelinem. Pierwsze przez Grodków i Przeworno (budowane odcinkami: Grodków - Przeworno - Głęboka 15 XII 1891; Głęboka - Strzelin 15 V 1894) Młodsza była linia przez wiązów: budowana etapami: Głęboka - Wiązów 1 V 1893, Głęboka - Strzelin 1894, Wiązów - Brzeg 15 IX 1910 r.) Obie linie zostały zamknięte w latach 80. XX w.
Przed II wojną światową było także połączenie bezpośrednie do Niemodlina. Prowadziłą tam linia z Lipowej przez Osiek, Gracze, Niemodlin, dalej do Szydłowa (zbudowana w 1 X 1887 r.). Po II wojnie połączenia pasażerskie funkcjonowały tylko na odcinku Szydłów - Gracze, natomiast odcinek z Lipowej do Osieka stał się w l. 70. bocznicą towarową ułatwiającą ekploatację żwirów za Osiekiem.
* W powszechnej opinii za najstarszą polską linię uznaje się Kolej Warszawsko-Wiedeńską. Pierwszy odcinek Waraszawa - Grodzisk Maz. został oddany do użytku 15 VI 1845 r. Starsze są jednak linie: Wrocław - Brzeg - Opole Zach., Kołbaskowo - Szczecin, Wrocław - Jaworzyna - Świebodzice, Jaworzyna - Świdnica, Wrocław - Legnica.
Patrz też:
 • na cykl artykułów pt. „Stała na stacji lokomotywa” w dziale Historia.

 • Komunikacja autobusowa

  Sieć autobusowa PKS dociera do wszystkich sołectw Ziemi Brzeskiej. Przystanków PKS nie ma jedynie w przysiółkach położonych „daleko od szosy”, choć z reguły przystanek znajduje się przy najbliższej szosie. Ponadto z Brzegu można dojechać do następujących miast: Grodków – 15 kursów dziennie w dni powszednie, Kępno – 2 kursy, Kluczbork – 2, Lewin Brzeski – 17, Namysłów – 10, Niemodlin – 2, Nysa – 5, Oława – 3, Opole – 3, Strzelin – 3, Wiązów – 15.  Wszystkie linie autobusowe biorą początek z placu Dworcowego w Brzegu.

  Można też wykorzystać linie brzeskiej komunikacji miejskiej docierające do Pawłowa (nr linii 2), Skarbimierza (2), Skarbimierza-Osiedle (2), Zielęcic (3), Brzeziny (5), Pisarzowic (1), Żłobizny (1) oraz sporadycznie do Małujowic (3), Łukowic (3), Lipek (5), Michałowic (1), Kościerzyc (1), ich przystanki znajdują się również na pl. Dworcowym.

  Osobnym węzłem autobusowym jest Grodków, z którego istnieją połączenia do wsi całej gminy grodkowskiej. Przez Grodków częściej jeżdżą autobusy międzymiastowe: z Nysy do Wrocławia. Przystanki autobusowe w Grodkowie znajdują się obok starego dworca kolejowego.
  Patrz też:
 • na stronę o tym, jak dojechać tutaj z daleka