Miejsca wypoczynkowe

Pływalnie, baseny, kąpieliska strzeżone

W Brzegu, w południowej części miasta, przy ul. Poznańskiej. Kąpielisko na naturalnym zbiorniku oraz basen betonowy. Strzeżone w porze letniej.

Ośrodek wypoczynkowy w Kościerzycach nad naturalnym, małym jeziorkiem. Dysponuje plażą i strzeżonym kąpieliskiem z pomostem, ogólnodostępnymi miejscami noclegowymi w domkach kempingowych, zapleczem sanitarnym i polem namiotowym. (Więcej w artykule z cyklu: „Dokąd nad wodę?”.)

Betonowy basen z ratownikiem, znajduje się w Lubszy. Dwie niecki, płytsza rekreacyjna oraz głęboka o olimpijskich wymiarach z wieżą. (Więcej w artykule z cyklu: „Dokąd nad wodę?”.)

Otwarty, betonowy basen znajduje się w Grodkowie. Dodatkowo brodzik. Czynny w porze letniej.

W Brzegu (przy ul. Wrocławskiej) basen kryty z urządzeniami do hydromasażu i rurą do zjeżdżania. Otwarty cały rok.


Kąpieliska dzikie, plaże, miejsca na piknik nad wodą

W Głębocku nad wodą znajdował się ośrodek wypoczynku niedzielnego, dziś opuszczony. Pozostały jednak dzikie plaże i dużo czytej wody. (Więcej w artykule z cyklu: „Dokąd nad wodę?”.)

Liczne stawy znajdują się na terenie starorzecza Odry, najbardziej znany jest „Babi Loch” koło Nowych Kolni. Niestrzeżone kąpielisko i mała plaża. W sezonie płatny parking. (Więcej w artykule z cyklu: „Dokąd nad wodę?”.)

Wyrobiska po żwirowniach wypełnione wodą tworzą dwa duże zbiorniki, które znajdują się między Ptakowicami, a Kantorowicami. (Więcej w artykule z cyklu: „Dokąd nad wodę?”.)

Duży akwen po eksploatacji żwiru znajduje się w Lewinie, za Nysą. (Więcej w artykule z cyklu: „Dokąd nad wodę?”.)

Uroczym miejscem są brzegi Smortawy w okolicach Leśnej Wody oraz Bystrzycy Oławskiej, W Bystrzycy tuż nad rzeką znajdują się dwa ośrodki z domkami kempingowymi.

Złote Piaski – plaża bez wody, znajduje się w lesie nad Stobrawą, koło Olszaka. (Więcej w artykule z cyklu: „Dokąd nad wodę?”.)
Ponadto:
  • Po sąsiedzku: w Oławie jest basen otwarty. (Więcej w artykule z cyklu: „Dokąd nad wodę?”.)
  • W niedalekim Jelczu-Laskowicach jest basen kryty. Jest tam także oblegane kąpielisko, opisane w artykule z cyklu: „Dokąd nad wodę?”.
  • Nieco dalej, bo aż za Nymysłowem znajduje się jezioro zaporowe, gdzie są warunki do popływania żaglówką. (Więcej w artykule z cyklu: „Dokąd nad wodę?”.)